9 ضرری که پسته تازه با پوست دامغان برای سلامت بدن دارد

چندین مطالعه اپیدمیولوژیک و بالینی مصرف منظم آجیل و دانه های روغنی را با فواید سلامتی مختلف مرتبط می دانند. این موارد شامل کاهش کلسترول و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع 2، سنگ کیسه صفرا، برداشتن کیسه صفرا و سرطان روده بزرگ در زنان است.

میزان مصرف آجیل و دانه های روغنی برای فواید سلامتی، در بیشتر مطالعات، حدود پنج وعده 30 گرمی در هفته است.

پسته تازه با پوست دامغان حاوی ترکیبات مختلفی مانند اسیدهای چرب غیراشباع، فیبرهای محلول و فیتواسترول است. همه آنها به عنوان یک اثر مفید بر چربی خون شناخته شده اند.

با این حال، داده‌های کنونی به ما اجازه نمی‌دهد که مشخص کنیم کدام یک از این ترکیبات بیشترین تأثیر را در بهبود پروفایل لیپیدی پس از مصرف پسته دارد.

مطالعات اندکی بر روی حیوانات و انسان ها تأثیر مصرف پسته بر چربی خون را ارزیابی کرده است. در اولین مطالعه، افراد مبتلا به کلسترول خون بالا، 20 درصد از کالری دریافتی روزانه خود را با پسته جایگزین کردند.

پسته

پس از سه هفته، این جایگزینی پروفایل لیپیدی افراد را بهبود بخشید. سطح کلسترول کل آنها پایین آمد و سطح کلسترول HDL آنها بالا رفت. نتایج مشابهی در مطالعه دیگری مشاهده شد.

این در افراد سالمی انجام شد که معادل 65 گرم تا 75 گرم پسته در روز مصرف کردند و جایگزین سایر غذاها شد.نتایج مشاهده شده در موش ها در همین جهت است.

محققان 20 درصد از کالری دریافتی رژیم غذایی خود را با پسته جایگزین کرده اند. سطح کلسترول “خوب” افزایش یافت و اکسیداسیون LDL در خون کاهش یافت. لازم به ذکر است که اکسیداسیون LDL یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی است.

مانند اکثر آجیل ها و دانه های روغنی، اکثریت کل لیپیدهای پسته را اسیدهای چرب غیراشباع، عمدتا اسیدهای چرب تک غیراشباع تشکیل می دهند.

به طور کلی، جایگزینی اسیدهای چرب اشباع شده در رژیم غذایی با اسیدهای چرب تک غیراشباع منجر به کاهش کلسترول تام و کلسترول “بد” بدون کاهش کلسترول “خوب” می شود.

بنابراین، ترکیب اسیدهای چرب پسته می تواند تا حدودی بهبود پروفایل لیپیدی مشاهده شده پس از مصرف آن را توضیح دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *